وبلاگ شخصی سامان تهرانی

واسه پرچم سه رنگ زیر پرچم سفید من هنوز معتقدم باز باید جنگید...

غیر از خدا هیچکس نبود...

مستند « غیر از خدا هیچ کس نبود » ساخته حسن ساجدی ، جمعه ، 18 اسفند ماه ، از شبکه مستند پخش شد.

« غیر از خدا هیچ کس نبود » روایت گر زندگی عاشقانه پیرمرد و پیرزنی است که تنها ساکنان روستایی متروک به نام "کاخ کوک" در خراسان جنوبی هستند.

روستایی که پیشتر بیش از 35 خانوار را در خود جای داده بوده اکنون به علت خشکسالی و فقر ناشی از آن به ویرانه ای تبدیل گشته که تنها ساکنین آن پیرمرد و پیرزن عاشقی هستند که به هیچ قیمتی حاضر به دل کندن از  سرزمین بچگی و آبا و اجدادیشان و رفتن به شهر نیستند.

برایشان مهم نیست که بقیه رفته اند، آنها می مانند و تا آخرین نفس و به عشق هم و به عشق روزگار شیرین گذشته که در کنار هم در این روستا گذرانده اند، روزگار سپری می کنند تا روز رفتن آنها هم فرارسد ولی نه به شهر بلکه به جایگاه ابدی.

وقتی پیرزن از دنیا رفت ، پیرمرد عاشق، نبود او را بیش از یک سال تاب نیاورد و با وجود تنهایی مطلق هم حاضر به رفتن به شهر نشد تا این که او نیز به همسرش پیوست.

پلان های پایانی فیلم، اشک هر انسانی را در می آورد، آنگاه که خانه خالی پیرمرد و پیرزن و روستای کاملاً متروکه آنان را نشان می دهد.

آنها رفتند و آن چه باقی ماند روستای متروکه "کاخ کوک" بود که مثل هزاران روستای دیگر در چهارگوشه این سرزمین به ویرانه تبدیل شده و مردم ما از ثمرات آن بی بهره مانده اند.

روستایی که روزگاری صدای شادی کودکانش، صدای گوسفندان، صدای آواز خروس ها و صدای زندگی در آن شنیده می شده اینک جز صدای هولناک پیچیدن باد در خرابه های خانه های کاه گلیش آوازی به گوش نمی رسد...

[ ۱۳٩٢/٦/٢٧ ] [ ٦:٥٠ ‎ب.ظ ] [ سامان تهرانی ]

[ نظرات () ]