فعالسازی تجهیزات جدید نیروی دریایی ارتش

وی در ابتدای انی گفت‌وگو اظهار داشت: هر یگانی با عنوان معاونت یا فرماندهی دارای مأموریت­‌ها و مسئولیت‌­های تعریف شده­ای است. معاونت مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش مسئول ساخت و سازهای این نیرو اعم از ساختمان‌ها، تأسیسات اداری، پادگانی، آموزشی، منازل سازمانی و همچنین فرودگاه­‌ها، اسکله و موج شکن­‌هاست.

 

“واژه پدافند غیر عامل هم که برابر فرمان فرماندهی معظم کل قوا ابلاغ شده به این منظور نامگذاری شده که مسئولیت تمام پروژه­‌هایی که در زمان بحران به آن نیاز پیدا می­‌شود و یا هر اقدامی که در راستای کاهش آسیب پذیری در برابر حملات دشمن بکار گرفته می شود، در زمره مسئولیت­‌های این معاونت است.”

 مهندسی نیروی دریایی ارتش در دوران دفاع مقدس

معاون مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش تصریح کرد: در اوایل شروع جنگ تحمیلی، یگان مهندسی در پشتیبانی از یکان های عملیاتی نقش موثری داشت تا حدی که یکان مهندسی رزمی و مهندسی تأسیسات ما دوشادوش تکاوران در ارتباط با بحث تخریب، مین گذاری و مین روبی در عملیات­ها حضور داشت.

دریادار جعفری اضافه کرد: در پایگاه دریایی خارک که از یگان­‌های منطقه دوم دریایی بوشهر محسوب می­‌شد و به تعداد روزهای جنگ بمباران شد، یکی از یگان‌های تأثیرگذار، مهندسی و تأسیسات بود. چرا که با توجه به این­که جزیره خارک منطقه نفتی به شمار می­‌رفت و مخازن نفتی ما آنجا بود، یگان مهندسی تأسیسات با در اختیار داشتن تیم­‌های تخصصی مانند آتش نشانی، در راستای مهار حریق حاصل از بمباران دشمن تلاش و زحمت زیادی کشیدند و در همان زمان شهدا و جانبازانی را تقدیم کشور کردند.

 میزان خودکفایی در اجرای پروژه­‌ها

وی افزود: در حوزه مهندسی ۱۰۰ کارهایمان بومی و داخلی است و کلیه طرح‌­ها پس از مطالعه و برنامه‌­ریزی، با استفاده از مشاورین و پیمانکاران داخلی انجام می­‌شود. دربرخی مسائل با دانشگاه­ها ارتباط و تعامل داریم. مثلاً در بحث کامپوزیت با دانشگاه­های علم و صنعت و امیرکبیر در تعامل هستیم. بطور کلی ما هیچ وابستگی به خارج از کشور نداشته و دارای این توانمندی هستیم که نیازهای­مان را به صورت خودکفا تهیه و تأمین کنیم.

معاون مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش خاطرنشان کرد: ایجاد سازه­‌های دریایی کار بسیار سنگینی است و ساخت اسکله، موج شکن­‌ها و حوضچه­‌ها را شامل می­‌شود و این سنگینی تفاوت عمده مهندسی این نیرو با سایر نیروهاست که مستلزم دانش بسیار بالایی است تا سازه‌­های دریایی بتوانند در مقابل طوفان­‌های سهمگین دریاها مقاومت کنند.

دریادار جعفری ادامه داد: استقرار اجباری در حاشیه سواحل که با توجه به شرایط آب و هوایی و شرجی بودن آن، سازه‌­ها و فلزات را تحت تأثیر قرار می­‌دهد و ایجاب می‌­کند که در زمینه تعمیر و نگهداری اهتمام جدی شود؛ از دیگر تفاوت‌­های مهندسی نیروی دریایی با سایر نیروهاست.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اقدام و مأموریت عملیاتی، آموزشی و یا پشتیبانی در نیرو، وابستگی صد درصد به کار مهندسی دارد. پس از صدور فرمان تاریخی و بسیار عمیق فرماندهی معظم کل قوا که با تدبیر والای ایشان و در راستای حفظ منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران ابلاغ شد، جلسات متعددی برگزار و طرح ولایت در سه بخش مهم تهیه شد که یک بخش آن به معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل نیروی دریایی مربوط می­‌شد بر اساس این طرح آن هر اقدامی که توسط سایر همرزمان ما در معاونت­‌ها و قسمت­‌های دیگر در جهت راهبردی شدن نیروی دریایی برنامه ریزی می‌­شود، بایستی زیرساخت­‌های آن توسط ما آماده شود. آماده­‌سازی زیر ساخت­‌ها شاید مهم­ترین بخش گام نهادن در مسیر راهبردی شدن باشد.

 توجه ویژه به مناطق جنوب شرقی کشور

معاون مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش اظهار داشت: منطقه جنوب شرق کشور واقعاً یک منطقه محروم بود که با استقرار یگان­‌های نیروی دریایی ارتش در این مناطق، تحولی عظیم در آنجا رخ داده است.

دریادار جعفری اضافه کرد: از سال ۱۳۸۶ که نیروی دریایی تمرکزش را متوجه جنوب شرق کشور کرد، امکانات دولت را هم پشت سر خود به آنجا کشاند و تا حدی پیگیری کردیم که در روستاها، خانه بهداشت، مدرسه، اورژانس جاده‌­ای و امکانات دیگری احداث شد.

“همچنین با توجه به اهمیت سواحل مکران، نیروی دریایی ارتش در این سواحل دو منطقه دریایی و دو پایگاه دریایی احداث کرده و همانطور که اشاره شد آماده‌سازی تمامی زیر ساخت‌ها در این مناطق بر عهده معاونت مهندسی این نیرو بوده است.”

 وی همچنین گفت: در همین راستا اقدامات قابل توجهی توسط معاونت مهندسی نیروی دریایی ارتش به منظور احداث دو پایگاه دریایی جدید در مناطق جنوب شرق کشور یعنی پایگاه دریایی رأس میدانی در ۱۸۰ کیلومتری شهر جاسک و پایگاه دریایی پسابندر که نقطه صفر مرزی ایران و پاکستان محسوب می­‌شود، انجام شده است. به عبارتی این اقدامات حتی فراتر از بودجه و اعتباراتی بوده است که تاکنون برای آن در نظر گرفته شده است.

معاون مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش تأکید کرد: فعال­‌سازی و ایجاد باند پهپاد، یگان هوا دریا، حوضچه و تأسیسات دریایی و موشکی و آماده‌سازی زیرساخت­‌های اولیه برای یگانهای تکاور از دیگر اقدامات معاونت مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش بوده که در جهت ارتقای توان عملیاتی مناطق جنوب شرق و همچنین تمامی یگان­‌های این نیرو، تأثیر زیادی داشته است. البته با اطمینان خاطر می­‌گویم که نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران تکلیف خود را حتی فراتر از حد انتظار در سواحل مکران برای خارج شدن این سواحل از محرومیت و تحقق فرمایشات فرماندهی کل قوا انجام داده و در این مسیر از هیچ کوششی فرو گذار نکرده و نخواهد کرد.

 راه اندازی فرودگاه جاسک توسط معاونت مهندسی نیروی دریایی ارتش

دریادار جعفری ادامه داد: علاوه بر پیگیری و فعالیت در ساخت اماکن رفاهی – بهداشتی در روستاهای دور افتاده و محروم که اشاره شد و خوشبختانه به نتیجه هم رسیده، پس از پیگیری­‌های مجدانه و اقدامات چشمگیر، موفق شدیم مراحل راه‌­اندازی فرودگاه جاسک را به اتمام برسانیم که ان­شاءالله ضمن این­که اولین مرحله پرواز مسافربری بندر عباس – جاسک از طریق این فرودگاه انجام می­‌شود، در مراحل بعد هواپیماهای با کلاس­‌های مختلف نیز از این فرودگاه پرواز خواهند داشت و با توجه به مطالعات انجام شده در زمینه توسعه باند فرودگاه، در آینده شاهد پرواز هواپیماهای بزرگتری از طریق این فرودگاه که تمامی امور مهندسی آن توسط معاونت مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش انجام شده، خواهیم بود.

 وی افزود: در بحث تأمین مسکن سازمانی و شخصی کارکنان با توجه به تأکیدات فرماندهی معظم کل قوا در راستای ارتقای سطح معیشت کارکنان، معاونت مهندسی این نیرو توانسته است ظرف سه سال اخیر قریب به ۹۰۰۰ نفر از کارکنان را صاحب زمین یا مسکن کند. همچنین در سه سال اخیر، ۲۰ مسجد توسط معاونت مهندسی نیروی دریایی احداث شده که در سی‌سنگان نوشهر، جاسک و بندرعباس هم پنج مسجد درحال ساخت است. مجتمع فرهنگی منطقه دوم دریایی ولایت – جاسک که از بزرگترین تأسیسات فرهنگی ما در این منطقه است نیز توسط معاونت مهندسی نیروی دریایی احداث شده است.

معاون مهندسی و پدافند غیر عامل نیروی دریایی ارتش در پایان این گفت‌وگو اظهار داشت: با نگاهی به دیروز و مقایسه شرایط پیش از انقلاب با امروز، متوجه خواهیم شد که چه اقدامات موثر و چشمگیری در همه زمینه‌ها صورت گرفته است. امروز شاهدیم که خوشبختانه با تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری به خودکفایی رسیده‌­ایم و کارهای عظیمی به انجام می­رسد. البته خداوند را شاکر و سپاسگذارم که توفیق خدمت در این برهه تاریخی نصیب ما شده است. به امید این­که مجموعه کارکنان نیروی دریایی راهبردی ارتش بتوانند با همین روحیه جهادی و بسیجی همچنان در مسیر تحقق اهداف مورد نظر فرماندهی معظم کل قوا گام بردارند.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
گروه طراحی دیجیتال وب

سلام! وبلاگ خیلی قشنگی دارید! اگر می خواهید که بنر فلش کاملا حرفه داشته باشین یا اینکه هدری زیبا داشته باشید یا اصن می خواهید سایت بزنید می تونید به سایت ما بیاین و در خواست بدین تا براتون با بالاترین کیفیت درست کنم شما همچنین می تونید نمونه کارامونم هم اونجا ببینید! اگر هم نخاسین بیاین به سایتمون میتونید توی این فایل برخی از بنرامونا ببینید : http://upsara.com/images/myputb7w7eyoc8syskk.rar سایت طراحی گرافیک ما: design.digitalweb.ir سایت طراحی سایت ما : digitalweb.ir یا اینکه به من ایمیل بزنید : r.akbarian98@yahoo.com شماره موبایلم اینه : 09132553292 حتمن به ما سر بزنید!!!! در پناه حق

برده ولی آزاد

فکر به اینکه دیگران چرا از من برترند را جز در نادانی خود نمی توان جست. [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] سلام آرزوی روزی خوب برای پایانی بهتر برایتان دارم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] باید گرفته شود تا که قدر دانسته شود قدر جاده هموار به چشم نابینا دانسته شود موفق باشید همراه همیشگی امیدوارم روزی به خود بودن افتخار شود نه دیگران شدن. پیشاپیش ممنون از حضورتون